Homosexualita v zaměstnání

Čeští homosexuálové bývají v zaměstnání často diskriminováni. Jejich přiznání k odlišné orientaci bývá problémem a přináší nepříjemné napětí mezi kolegy a nadřízenými. Gay je však člověk jako každý jiný. I on dokáže pracovat na 100%.

Většině z nás by nevadilo pracovat na stejném pracovišti s homosexuálem. Nadřízení to však mohou vidět jinak. Pracovní život by se měl s tím osobním lišit, i přesto se homosexuálové potýkají s problémy. Záleží zde především na tom, jaký pohled má vedení společnosti na homosexualitu jako takovou a zda jsou schopni přijmout svého zaměstnance bez zbytečných předsudků. Existují také situace, kdy se u člověka, pracujícího ve firmě např. 10 let, projeví zničehonic ,,coming out,, a on si uvědomí svou skutečnou sexuální orientaci. Poté se svěří svým kolegům, nadřízenému, a následně se ocitne před nepříjemnou situací - stane se terčem posměchu nebo tolerance?

Přiznat se nebo zůstat v anonymitě?

Mnoho homosexuálů o své orientaci s kolegy v práci nemluví. Může za to stud, někdy i strach o své místo. Dle absurdních zákonů, např. v USA, může dokonce zaměstnavatel udělit výpověď svému zaměstnanci, který se přizná ke coming out a následně od svých kolegů požaduje toleranci a úctu. Přiznat se k sexuální orientaci je pro člověka nesmírně těžké, ale je možné, že svým přiznáním inspiruje jiné lidi a zasadí se o rovnoprávnost. Homosexuálové často čelí slovním útokům i šikaně. Záleží na svém vnitřním já a síle osobnosti, zda si nechat tajemství pro sebe nebo ho ventilovat mezi své známé. Mnohdy se může člověku ulevit, jindy mu to však může přitížit. Homosexuál je nejen diskriminován v zaměstnání, ale tento postoj zažívá často už při vzdělávání a ve všedním životě. Při hledání zaměstnání se cítí diskriminována až pětina LGBT. Tito lidé si své přiznání rozmyslí, když jsou sami vystaveni jako svědci nějakého nesmyslného útoku proti homosexuálním či bisexuálním přátelům. Už na škole zažívají peklo. Proč ho tedy zažívat i v zaměstnání? Pohled na problematiku týkající se nepochopení homosexuality je stále pro lidskou společnost rozpačitý. Opravdu záleží na člověku, jak je silný a odhodlaný svou orientaci přiznat. Dusit ji v sobě může zapříčinit mnoho psychických problémů.

Každý kadeřník a módní návrhář je gay?

Když Vám muž řekne, že pracuje jako kadeřník, je slušivě oblečený, krásně voní a očividně o sebe dbá, nehlodá ve Vás představa, že je to gay? To samé se stane, když v televizi sledujete módní přehlídku a návrhář oblečený do slavnostního obleku růžové barvy ve Vás zanechá otazník - může být gay? Je pravda, že předsudků na toto téma existuje spousta. Vždyť přece kadeřnice je povolání pro ženy, řeknete si. Kadeřník-muž však dokáže získat mnohem více spokojených zákaznic než jeho kolegyně-žena. Čím to je? Homosexuálové jsou velmi citliví a vnímaví. Vzhlížejí ke krásným ženám a chtějí je opečovávat. To samé platí u kadeřníků. Takže cit pro estetiku a krásu těla mají společnou. Není však pravda, že je každý homosexuál zženštilý a extrémně o sebe dbá. Gayům jsou často přisuzovány ženské vlastnosti a přitom si někteří z nich také rádi otevřou láhev piva u televize a s nohami na stole sledují fotbal. I homosexuál může být ztělesněním mužnosti a žádná bačkora, i přesto, že pracuje jako kadeřník.

Slavní homosexuálové a jejich úspěchy

K přiznání k homosexualitě Vás mohou inspirovat i slavné osobnosti ze showbyznysu, kteří se nestyděli otevřeně promluvit o své orientaci a získat tak uznání svých kolegů. Představíme Vám ty, kteří nás zaujali nejvíce:

 1. zpěvák Pavel Vítek a manažér Janis Sidovský - tento slavný homosexuální pár spolu žije již více než 20 let a v registrovaném partnerství navíc žije od roku 2006. Inspirovali spoustu homosexuálů k otevřeným přiznání a pravidelně spolu pořádají sezení a přednášejí v homosexuální komunitě. Láska na první pohled se jim stala osudnou.

 2. Aleš Cibulka a herec Michal Jagelka - i tento pár spolu žije v registrovaném partnerství spoustu let a o svůj vztah stále s láskou pečují. O tom, že spolu žijí, však dlouho nikdo nevěděl. Později se však hrdě přiznali a inspirovali tak ostatní.

3.** tenistka Martina Navrátilová** - pro slavnou tenistku bylo velmi těžké otevřeně promluvit o své orientaci. Přišla tehdy o mnoho ženských turnajů, protože organizace nedovolovala účast homosexuálů. Nyní žije spokojeně se svou partnerkou a od světa se jí dostalo velkého uznání za odvahu i sportovní úspěchy.

 1. režisér Zdeněk Troška - režisér se otevřeně chlubí, že ho těší být gayem a i přesto, že nemá přítele, ženit se nehodlá. Zbořil svým přiznáním mnohé předsudky.

 2. zpěvačka Aneta Langerová - Aneta svým přiznáním způsobila v showbyznysu rozprask. Nyní je však hrdou lesbičkou a bojuje proti právům homosexuálů. Žije s přítelkyní a velmi ráda by adoptovala dítě.

Další známí homosexuálové:

 • Jan Musil - moderátor
 • Elton John a George Michal - zpěváci
 • Eduard Cupák- herec
 • Michal Dočolomanský - slovenský herec
 • Josef Klír - módní návrhář
 • Václav Moravec - moderátor
 • Yemi A.D - tanečník
 • Ricky Martin - zpěvák
 • Jiří Pospíšil - ministr spravedlnosti

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5527 (gaymagazin.cz#176)


Přidat komentář