Jak se správně hádat s partnerem

Že jste se s partnerem ještě nepohádali? Dříve, nebo později k tomu dojde. Hádka může pročistit dusný vzduch, stejně jako bouřka počasí. Jen je třeba vědět jak na to. Nemusíte mít žádný složitý koncept, stačí si zapamatovat pár tipů.

 

Ten, kdo se někdy již hádal, tak ví, že se jedná o značně emocionální záležitost, kde mnohdy jde vše stranou. Není ani výjimkou, že** důvod hádky** bývá mnohdy převálcován dalšími argumenty, starými křivdami, které se vyplavují na povrch a které nejsou zapomenuty. To však není zrovna ideální. Hádka tak může dosáhnout megalomanských rozměrů, kde nejsou určené hranice. A i když Vás určitá příhoda, zkušenost z minulosti ještě „bolí“, není vymazána ze zemského povrchu, pak pokud jste ji již jednou řešili, a dospěli k určitému závěru, tak se k ní znovu a znovu nevracejte. Jen tak zbytečně budete otevírat staré, již zčásti zhojené rány.

Hádky nejsou nijak neobvyklým jevem

Pokud se zeptáte nějakého páru, zda se již dostal se svými názory do konfrontace, pak Vám s největší pravděpodobností odpoví, že ano. Pokud ne, tak může jít o čerstvě zamilovaný pár, nebo pár „vyprahlý“, znavený životem, či tak trochu mlží. Hádání, respektive** výměna názorů**, patří k vzájemnému žití. Jen samozřejmě, pokud by se zacházelo do extrémů, tak nelze hovořit o normálním stavu. Ječí-li na sebe pár dennodenně, metou po sobě nádobí, či jiné předměty, pak nemají zrovna nad hádkou kontrolu.

Kontrola nad hádkou

Že není možné se však při hádání kontrolovat? Že vždy vidíte černě, jakoby máte zatemněno, a veškerá křivda, bezpráví se z Vás line, jak žhavá láva?** Hádání** je emocionální záležitost, o tom není pochyb. Je však možné hádku kočírovat, dát ji otěže, aby ona Vás nepřeválcovala, ale Vy sami jste nad ní měli kontrolu.

Hádání se na vhodném místě

Ano, ono se to říká, hádat se konstruktivně, nezacházet do extrémů apod. Ovšem, když již dojde k hádce, tak asi jen u málokoho probíhá v klidné rovině. Mnohdy v sobě řada z nás dusí jeden problém za druhým, a všechny najednou pak necháme vzejít na povrch při jedné pořádné hádce. Můžeme se dlouho držet, ale jednoho dne přestaneme „uzdu“ držet, vyklouzne nám z rukou, a nám nezbude nic jiného, než se jí snažit zase pevně chytit, nebo vzdát boj za účelem rychlého chycení, a místo toho se znaveni, zničeni zastavíme, a spustíme…

Nehádejte se před svými dětmi

Spustit bychom však měli na místě k tomu vhodném. Určitě není zrovna ideální, pokud začneme dělat scény na veřejnosti, v restauraci, v kině, v obchodě. Nejlepší k hádkám je domov či příroda, kde nejsou cizí oči, cizí uši. Ovšem, když se již pustíme do hádky doma, pak ještě je dobré pamatovat na to, aby se zde zrovna nenacházely děti. Děti může Vaše rozepře silně zasáhnout. Nebudou vědět, že se „jen“ pohádáte, ale jinak je vše dobré, a nepřinese to pro ně hrozbu. Děti můžete křikem rozlítostnit, nebude rozumět tomu, proč tatínek s maminkou na sebe křičí. Mohou si také vsugerovat, že je to kvůli nim, a tak bude trpět pocitem viny. Může to dojít i do takových extrémů, kdy raději utečou z domu, abyste se již nehádali.

Spouštěcí impuls pro hádku

K hádce Vás vede impuls. Oním impulsem může být důležitá věc, ale také naprostá maličkost, která de facto spustí lavinu. Maličkost, která ani nijak zásadně nesouvisí s tím, co Vás vlastně sužuje, s čím jste nespokojeni, ale je poslední „kostičkou“ do skládanky.

Načasování hádky

Asi jen málokdo si jen tak řekne, že nyní je ta vhodná doba na hádku, kdy má čas, chuť, nic ho nebude rušit apod. Jste-li vnitřně v pohodě, nenacházíte se v nepříjemném rozpoložení, tak není nijakého důvodu se pustit do slovního souboje. Takže se hádáme v momentě, kdy z nás emoce přímo prýští. Nebo se uklidníme, zvážíme situaci, kdy například protějšek není doma, ale po jeho příchodu se nám vše zase vybaví, a my jsme v plné zbroji. Takže opět nasadíme veškeré zbraně do boje.

Po vychladnutí vypadá situace o poznání jinak

To, co se Vám v danou chvíli zdá naprosto krizové, důležité k jednání, pak s chladnou hlavou zjistíte, že jste to možná s afekty, hlasitostí projevu, a vůbec celým způsobem jednání, tak trochu přehnali, a bude Vám to líto. Budete se stydět za Váš výstup. Budete litovat pronesených slov, která jste v podstatě ani nemysleli vážně. Vzít je však zpátky nelze. Co nyní? Říci, že jste to tak nemysleli? Vrhnout se na usmiřovací proces, který může být tak sladký? A co kromě uvedeného se pro příště snažit, aby to bylo již jinak? Abyste se nemuseli opětovně omlouvat? Ostatně, bylo by to k ničemu, kdybyste sdělili, i když hlasitě, to co Vás zlobí, a vzápětí, druhý den, se omlouvali. Řekněte to, sdělte to, ale ne křikem, scénami.

Alkohol odbourává zábrany, ale ne pro hádku

Na koho nepůsobí alkohol, nějaká ta sklenka vína, šampaňské? Jenže míra a způsob působení se u každého z nás liší. Někdo je po alkoholu lítostivý, jiný upovídaný, další veselý, jiný zase agresivní, výbojný. Ani jedna možnost však není ideální pro pouštění se do hádky. Nebo jste si snad schválně vzali sklenku, či panáka na povzbuzení? Abyste pak místo řešení hádek také nezačali řešit závislost na alkoholu. Závislost, jako taková, je zrádná, a může přijít plíživě, nečekaně, a uhnízdit se. Zbavit se pak jakékoli závislosti, alkoholové nevyjímaje, není zrovna jednoduchou záležitostí. A tak, pokud se vrátíme k alkoholu. Máte-li vysledované, co s Vámi alkohol dělá, jaká kouzla, pak se podle toho snažte zachovat.

Hádka – o co se hádáte?

Pokud jste se již s protějškem pohádali, o co to bylo? Mohla s Vaším stěžováním, nařčením, protistrana bojovat? Nebo jste ji zahnali do úzkých, kdy s Vaším sdělením prakticky nešlo nic dělat? Při** hádce**, nekontrolovatelné, se řekne plno věcí, konstruktivních, ale i těch méně vhodných.

Smysl hádky

Čeho chcete dosáhnout při hádce, kterou jste rozpoutali? Chcete druhému sdělit, co Vás trápí, chcete situaci řešit, nebo ho chcete vlastně jen urazit, ponížit? Říkat věty typu, že vypadá hrozně, že je tlustý/á, že je hloupý/á, Vám situaci nevyřeší, a asi jen těžko mají tyto slova co do činění s pravým důvodem rozpoutané hádky. Nebo, snad ano? Daným docílíte jen ponížení dotyčné/ho. Může se Vám také podařit protějšek zranit tam, kde ho to nejvíce bolí. Ano, může být při těle, ale skutečně je to z přemíry jídla? Není to třeba z nemoci, která ho sužuje? A takto bychom mohli pokračovat.

Nadávkami nic nevyřešíte

S výše uvedenými úzce souvisí i nadávky. Řev, palba slov, Vám poskytnou clonu, přes kterou se jen těžko dostanete někam dál. Zatímco budete v ráži, co bude dělat Vaše protistrana? Bude jen mlčky vyčkávat, přidá se ke slovnímu útoku, třískne dveřmi a odejde z pokoje, či vůbec z bytu, domu? Po pravdě, to poslední řešení je v danou chvíli vůbec nejlepší. Jen stěží se totiž z nadávek, křiku, obdivování, dostanete do fáze, kdy budete moci konstruktivně sdělit, co že to vlastně máte na srdci. A i když je Vám možná jedno, co si o Vás druzí myslí, nebude Vám trapně, až Vás potkají sousedé, kteří jen stěží přeslechnou Vaše výlevy? Chcete mít nálepku hysterického páru? Hádat se dá i o poznání méně hlasitým tónem. Možná to nepřijde samo, bude to chtít cvik. Tak sami uvidíte, zda budete cvičit jednou za týden, měsíc. Ostatně, v tomto případě není praxe zase také potřebná. Obecně, čím méně hádek, tím lépe pro Váš vztah. Hádka sice může přinést nový vítr do vztahu. Může to být jemný, vlahý vánek, nebo také severák.

 

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5506 (gaymagazin.cz#96)


Přidat komentář