Testy HIV

Onemocnění AIDS, které je způsobeno HIV virem se může odhalit pomocí testů HIV. Kam se při podezření na toto onemocnění vydat, kde hledat pomoc a jak se chovat? A naopak, kam byste jít neměli?

Zkratka AIDS vychází z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome. V překladu bychom mohli říct, že se jedná o syndrom získaného imunodeficitu. AIDS je tedy onemocnění, které vede ke ztrátě imunity neboli obranyschopnosti organismu. Pro lidský organismus znamená ztráta imunity větší náchylnost k mnoha nemocem (infekční onemocnění, nádorová onemocnění). V USA vědci poté objevují virus, který toto onemocnění způsobuje – HIV virus (Human Immunodeficiency Viru). Virus HIV způsobuje ztrátu obranyschopnosti lidského těla. V těle jsou tímto virem napadeny bílé krvinky. Úbytek bílých krvinek se poté podílí na ztrátě obranyschopnosti člověka. Člověk nakažený tímto virem nemusí mít po dlouhou dobu žádné zdravotní potíže. Nakažení virem HIV se pozná až při laboratorním vyšetření. Nakažený člověk je tzv. HIV pozitivní. Z výzkumů se ukazuje, že u každého s virem HIV se později onemocnění projeví.

Testy HIV

Virus HIV se přenáší třemi možnými způsoby. A to při nechráněném pohlavním styku, krevní cestou nebo z matky na dítě. Pro HIV test se rozhodněte v případě, že často střídáte partnery a nepoužíváte ochranu. Tento test je také dobré nechat si udělat v případě, že jste měli nahodilý nechráněný pohlavní styk. Mnoho nových párů se také rozhoduje udělat si test HIV společně.

Test HIV si můžete nechat udělat ve většině zdravotních ústavů. Vyšetření si pacient většinou hradí sám. Ve větších městech najdete centra, která vám vyšetření poskytnou. Test si můžete nechat udělat v tzv. AIDS centrech, které se nachází v bývalých krajských městech nebo u praktického lékaře. Krevní test přímo na HIV virus je jedinou možností, jak odhalit přítomnost tohoto viru v těle člověka. Běžné vyšetření krve přítomnost viru neodhalí. Kromě krevních testů je také možné zjistit přítomnost viru na vzorku slin. Toto vyšetření je však pouze orientační a jako kontrola by poté měla následovat krevní zkouška. Virus není možné odhalit ihned po nákaze, ale až po několika dnech od nákazy. Informace o centrech, které se zabývají HIV testy, najdete na internetu.

Kam na HIV test nechodit

Obáváte se, že jste** nakaženi virem HIV? V tom případě nehledejte odpověď na transfuzním oddělení. Dárce krve svým podpisem v dotazníku potvrzuje, že odpověděl pravdivě na všechny otázky týkající se jeho zdravotního stavu. Když je u dárce s rizikovým chováním zjištěna přítomnost HIV viru, je osoba vyřazena z dárcovství a evidována v Národním registru dárců krve, který je přístupný všem transfuzním oddělením v ČR. Myslete vždy na **prevenci a vyhněte se rizikovému chování. Pomoci může např. vzájemná věrnost sexuálních partnerů a bezpečný sex s kondomem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id5556 (gaymagazin.cz#47)


Přidat komentář